ZACHÓD Nieruchomości - Zielona Góra - mieszkania domy działki

Dzisiaj jest Środa, 15 stycznia 2025
tel. 68 324 20 00
ul. Kupiecka 29/1, 65-058 Zielona Góra
Oddział Zielona Góra

Sprzedaż / Nieruchomości komercyjne

Ilość odwiedzin: 721

Pałac Radziwiłów z 1884r, Klenica!

Pałac Radziwiłów z 1884r, Klenica!
Oblicz ratę kredytu
Cena nieruchomości 4 990 000 PLN
Okres kredytowania (lata)
1
35

Umów się na oglądanie

Zadaj pytanie

Portfel Korzyści
  • 4 990 000 PLN (2 626,32 PLN / m2)
  • 156820227
  • Oferta na wyłączność
  • Z przyjemnością przedstawiamy Państwu wyjątkową ofertę sprzedaży pięknej nieruchomości jaka stanowi obiekt płacowy rodziny Radziwiłów pochodzący z 1884 r.

    Pałac zlokalizowany jest w południowo- zachodniej części w miejscowości Klenica.

    Stanowi on główny element zespołu parkowo- folwarcznego. Jest to obiekt wieloskrzydłowy, dwukondygnacyjny, z użytkowym poddaszem, częściowo podpiwniczony. Posiada fasadę z dwiema wieżami.

    Zespół pałacowy jest wpisany do rejestru zabytków decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków- nr. 3244 z dnia 9.06.1992 r.

    Budynek na planie odwróconej litery L, dwukondygnacyjny.

    Główny korpus pałacu jest trzytraktowy. Bryłę budynku wyznacza główny korpusz dwiema wieżami i prześwitem bramy przejazdowej wraz z dobudowanym w 1905 roku skrzydłem jednokondygnacyjnym

    z poddaszem użytkowy.

    Technologia wykonania - Tradycyjna

    Ilość kondygnacji - 2 (dodatkowo poddasze użytkowe)

    Podpiwniczenie - Częściowe

    Powierzchnia zabudowy ok. 990 m2

    Powierzchnia użytkowa ok. 1900 m2

    Kubatura ok. 9650 m3

    Historia Pałacu:

    Pałac myśliwski Radziwiłłów został wybudowany w 1884 roku na zlecenie Antoniego Wilhelma księcia Radziwiłła. Składał się on wówczas z korpusu w którym znajdowały się apartamenty oraz z zachodniego skrzydła gdzie na piętrze była sala myśliwska, a pod nią mieszkania dla służby. Od północy zaprojektowano wtopiony między korpus i skrzydło czterokondygnacyjny,czworoboczny ryzalit, z nadbudowanym drewnianym belwederem. Na górnej partii prostokątnego ryzalitu, wsparta na kroksztynach spoczywała górująca nad pałacem drewniana`altana`, przykryta czterema dwuspadowymi daszkami o krzyżujących się kalenicach. Każda z czterech ścian `altany` przepruta była dużym oknem. Wnętrza pałacu były dostosowane do księcia Radziwiłła przyjeżdżającego na polowania.Następnym właścicielem pałacu zostaje jego żona Maria Radziwiłł, a pałac pełni wówczas funkcję jej letniej rezydencji. Dzisiejsza forma architektoniczna została ukształtowana podczas zleconej przez Marię przebudowy przeprowadzonej przez budowniczego Dimkę w 1905 roku. Przedłużono wówczas o jeden człon zachodnie skrzydło, które zostało zwieńczone szczytem nakrytym dwuspadowym dachem. Dostawiono wówczas również wieżę ze stożkowym hełmem, oraz rozebrano drewniany belweder na miejscu którego powstał ośmioboczny tambur z hełmem z latarnią. Księżna Maria Radziwiłł zapisała majątek w testamencie Stanisławowi Wilhelmowi Radziwiłłowi. Po jego śmierci posiadłość przeszła na jego córkę Annę Marię, która w 1922 roku sprzedała ją Śląskiemu Towarzystwu Ziemskiemu. W połowie lat 20. XX wieku część majątku z pałacem kupił Johan Jackob Bowinckel z Berlina i był on jego właścicielem do końca II wojny światowej. Po 1945 roku mieściły się w nim mieszkania pracowników PGR, a od 1958 roku Lubuski Uniwersytet Ludowy. Od lat 90-tych w pałacu znajdował się Ośrodek szkolno- wychowawczy, a następnie Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapeutyczny.

    1.Dane szczegółowe budynku

    Dane konstrukcyjne:

    Ściany konstrukcyjne zewnętrzne i wewnętrzne w układzie mieszanym wykonane z cegły pełnej na zaprawie wapiennej. Ściany w dobudowanej zachodniej części są z cegły na zaprawie cementowo- wapiennej. Na parterze piętrze występują ścianki działowe

    o konstrukcji drewnianej, słupowo ryglowej wypełnionej cegłą ceramiczną pełną.Ścianki działowe powstałe po remoncie w 1981 roku są z cegły dziurawki na zaprawie cementowo- wapiennej.

    Stropy i sklepienia -Strop nad piwnicą. W piwnicach środkowej części pałacu występują stropy w postaci sklepień ceglanych kolebkowych z cegły ceramicznej pełnej.

    Strop nad pomieszczeniami jest konstrukcji drewnianej wypełniony wełną mineralną, przy czym każda belka drewniana jest wzmocniona ceownikami 180 łączonymi z belką śrubami co 50cm.

    Strop nad piętrem jest konstrukcji drewnianej wypełniony wełną mineralną. Pozostałe stropy konstrukcji drewnianej wypełnione warstwą gruzu, od spodu otrzcinowane i otynkowane.

    Strop nad poddaszem Stropy konstrukcji drewnianej- belkowej. Belki stropowe to jętki więźby dachowej. Strop wypełniony wełną mineralną grubości 6cm.

    Schody , główna klatka schodowa wykonana jest z drewnianych stopni ułożonych na sklepieniu ceglanym. Pozostałe schody wewnętrzne są drewniane, policzkowe, zabiegowe. Schody zewnętrzne na południowej elewacji są żelbetowe, pozostałe wykonane są z kamienia.

    Pokrycie Dachu częściowo pokryty łupkiem, a częściowo płytami azbestowo - cementowymi.

    Konstrukcja dachu nad całym obiektem występuje dach o konstrukcji drewnianej dwuspadowy.

    Nadproża drzwiowe i okienne Część nadproży wykonana jest jako łuki odcinkowe i płaskie.Pozostałe nadproża są z belek stalowych o profilu dwuteowym.

    Dane wykończeniowe:

    Podłogi i posadzki w pomieszczeniach piwnicy posadzka głównie betonowa, a w niektórych pomieszczeniach posadzka z płytek ceramicznych. W holu na parterze posadzka z płytek ceramicznych, w salach parkiet drewniany, w kuchni i pomieszczeniach kuchennych płytki ceramiczne oraz lastryko. Na piętrze oraz poddaszu na posadzkach głównie parkiet drewniany,w łazienkach płytki ceramiczne.

    Na parterze, piętrze i poddaszu okna są podwójne,skrzynkowe, dwudzielne, stolarka drewniana, parapety drewniane. Część okien na poddaszu to okna połaciowe, współczesne. Otwory okienne w większości są prostokątne. Część okien najwyższej kondygnacji oraz

    w największej sali są zamknięte łukiem.

    Istniejące drzwi to drzwi płycinowe z opaską i wyłogami ościeżnicy.

    Ogrzewanie: Pałac posiada dwa nowe piece olejowe które ogrzewają cały budynek. W każdym pomieszczeniu są grzejniki.

    Budynek posiada instalację elektryczną.

    W obiekcie istnieje sprawna i drożna instalacja wodociągowo- kanalizacyjna.

    Pałac w Klenicy doskonale nadaje się pod adaptację

    hotelową. Położony jest w odległości kilkuset metrów

    od brzegów Odry, w zaciszu spokojnej miejscowości,

    otoczony 2.5 hektarowym monumentalnym parkiem wraz ze stawem o pow 0,58 ha.

    Lotnisko Babimost: 30km

    Port rzeczny w Cigacicach: 16km

    Centrum Zielonej Góry: 30km

    Poznań: 105km

    Kompleks pałacowy pełnił rolę placówki edukacyjnej.

    Składa się m.in. z kilkunastu przestronnych sal, które doskonale nadają się na przestrzenie konferencyjne.

    Lubuski Park Przemysłowo Technologiczny w Nowym Kisielinie : 24km

    Uniwersytet Zielonogórski: 32km

    Zapraszamy na prezentację.

    Agent prowadzący Adam Zawada tel. 793 12 12 77


  •  
  • 1 900,00 m2
  • 32 400,00 m2
  • 20
  • 0
  • 2
  • 40 km od Zielonej Góry
  •  
  • Zawada Adam

    Zawada Adam
    Agent Nieruchomości

    Licencja nr 8742
    tel. 68 324 20 00
    tel. 793 12 12 77
    e-mail